WORKSHOP “EMERSYS” LA GIURGIU

Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizică şi Inginerie Nucleară “Horia Hulubei” – IFIN-HH, în calitate de organizator, în cadrul proiectului MIS ETC 774 – “EMERSYS”- Pentru un sistem transfrontalier, integrat de detecţie şi proceduri armonizate de răspuns rapid la situaţii de urgenţe nucleare, radiologice, biologice şi chimice, finanţat prin Programul de Cooperare Transfrontalieră România –Bulgaria2007-2013, cofinanţat de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională şi Guvernele României şi Bulgariei, a organizat vineri, 15 mai 2015, la Giurgiu un workshop.
Au participat reprezentanţi ai partenerilor români şi bulgari din proiect, ai Direcţiei de Proiecte Europene şi Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Primăriei Giurgiu şi Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “ Vlaşca” Giurgiu .
În cadrul workshop-ului au fost făcute prezentări privind stadiul realizărilor din proiect şi impactul acestora privind răspunsul Inspectoratelor pentru Situaţii de Urgenţă, beneficiari ai proiectului, precum şi rezultatele exerciţiului comun româno-bulgar, EMERSYS 2015, ce s-a desfăşurat la Giurgiu pe 29 aprilie 2015, valoarea proiectului fiind de 6.428.807 euro din care 85 % suportat din fonduri europene şi 15% contribuţia celor două state implicate în proiect.
Având ca principale obiective implementarea legislaţiei comunitare privind pregătirea, planificarea şi intervenţia în situaţii de urgenţă CBRN, stabilirea unui mecanism bilateral de răspuns la evenimente de natură CBRN și armonizarea planurilor de răspuns la urgenţe CBRN produse în zona de graniţă şi stabilirea procedurilor comune de intervenţie, s-a constatat că Planul de intervenţie comună şi procedurile asociate au fost aplicabile şi verificate temeinic. Workshop-ul s-a desfăşurat pe parcursul a două zile la Giurgiu şi a adus în atenţia celor prezenţi nu doar informaţii generale despre proiect, ci şi prezentarea echipamentelor din dotarea echipelor operaţionale de intervenţie la situaţii de urgenţe.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul STADIUL LUCRARILOR DE ASFALTARE A STRAZILOR CUPRINSE IN PLANUL DE INVESTITII PE ANUL 2015